107 Obserwatorzy
25 Obserwuję
doris86pl

Biała biblioteczka

Lubię czytać, czasami znajduję na to czas.

Teraz czytam

Co zabrać ze sobą? Po czwartym tygodniu ćwiczeń duchowych
Józef Augustyn SJ
Czy ochrzciłbyś kosmitę? ...oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego
Paul Mueller, Guy Consolmagno, Tomasz Lanczewski
Święta codzienność
Krzysztof Porosło
Żyj mądrze. Wiara w życiu praktycznym
Dariusz Michalski SJ
Biblia Audio superprodukcja Stary i Nowy Testament
praca zbiorowa
Podróże Beniamina Trzeciego
Szalom Jakow Abramowicz
Żyć każdym dniem
Bosmans Phil Schtz Ulrich
Katechizm Kościoła Katolickiego
praca zbiorowa
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
autor nieznany, Zespół biblistów polskich

Kobiecy wymiar Ewangelii

 PIOTR I MAGDALENA Ewangelia na dwa głosy - Damiano Marzotto

To jedna z tych książek, która pojawia się niby przypadkiem na moim stosie i uzurpuje pierwsze miejsce dopóki jej nie skończę. Książka dotarła w paczce w piątek i jak tylko wyskoczyła z paczki to nie dała się odłożyć "na potem". Szkoda, że jest króciutka, bo temat fascynujący, a metodologia przyjęta przez autora ciekawa. Dla wszystkich zafascynowanych Biblią i nie tylko. Pozycja dotyczy wprawdzie tylko Nowego Testamentu, ale zakorzeniona jest też w Starym. Autor analizuje postawy kobiet w poszczególnych Ewangeliach oraz w Dziejach Apostolskich i wskazuje, że mimo zdecydowanej asymetrii w podziale ról pomiędzy mężczyzn i kobiety, to jednak bez żeńskiego wymiaru Ewangelia nie mogłaby się rozprzestrzeniać. Pokazuje na przykładach jak odpowiedzialną rolę Chrystus powierzył kobietom, i jak niezbędna jest współpraca obu płci w Kościele. Książka, jak wspomniałam krótka, aż prosi się o rozwinięcie niektórych wątków, pozostawia więc mały niedosyt, jednak ogólne wrażenie jest dobre. Polecam serdecznie. 

Pojedynek w pojedynkę

Singielka. Życie i miłość z nutką śmiałości - Mandy Hale

Ni to poradnik, ni to biografia, coś pomiędzy. Przyjemna lektura ze sporą dawką optymizmu i energii. Raczej dla początkujących singielek z potrzebą samookreślenia się. Mnie przypomniała o kilku ważnych sprawach, które na co dzień umykają. Bycie szczęśliwą sama ze sobą jest podstawą do budowania jakichkolwiek zdrowych relacji.

Wiosłowanie w doborowym towarzystwie

Trzech panów w łódce (nie licząc psa) - Jerome K. Jerome

"Trzech panów..." wpadło w moje ręce zupełnie przypadkowo. Przyznaję, szukałam darmowego audiobooka na spotify i napatoczył się ten utwór. Od pierwszej chwili mnie porwał ciętym humorem i sporą dawką ironii. Trudno uwierzyć, że to tekst dziewiętnastowieczny. Barwna opowieść o dziarskich facetach, i oczywiście nie mniej dziarskim psie, którzy ruszają na wycieczkę po Tamizie

Opowiadanie przeplatane jest niezliczonymi historyjkami i anegdotami. Fantastyczny materiał, a niektóre cytaty wywołują ataki śmiechu. Polecam gorąco.

O mnie i o tobie

Człowiek - Tomasz Rożek

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd idziemy? Właściwie tak można by streścić najnowszą książkę Tomasza Rożka. Jednak czuję, że ta pozycja wymyka się prostemu opisowi, bo jest wielopłaszczyznowa. Podzielona jest na 3 główne części, jedna o pochodzeniu, prehistorii i przeszłości człowieka, druga o tym jak właściwie funkcjonuje każdy z nas i ostatnia o przyszłości. Trudno jednak wyraźnie to rozgraniczyć, bo przecież nasza przeszłość kształtuje nas teraz, i wpływa na naszą przyszłość. Książka jest napisana bardzo przystępnie i z przyjemnością trzyma się ją w rękach. To nie tylko dobry tekst, ale i piękny papier, szata edytorska, zdjęcia i ilustracje. Tak sobie myślę, że to lektura dla wszystkich, bo traktuje bardzo szeroko o nas samych. Dodatkowo jest świetnym punktem wyjścia do rozmów, bo zawiera mnóstwo ciekawostek. Polecam serdecznie.

Być liderem

LIDER PAPIEŻ FRANCISZEK - Chris Lowney

Być lubianym, znanym, być celebrytą czy szefem to wyzwanie, ale prawdziwą sztuką jest bycie liderem, przywódcą. Jak to się robi? Nie wystarczy przeczytać poradnik czy odbyć kurs, wiele cech przywódczych kształtujemy przez całe życie. Nie jest jednak niemożliwym nabycie pewnych umiejętności czy wypracowanie tych właśnie, które przydatne są liderom. Lowney po raz kolejny przekonuje, że liderem tak naprawdę musi być każdy, bez względu na prowadzony sposób życia czy ścieżkę kariery. Mówiąc zupełnie serio, najtrudniej być liderem dla samego siebie, to znaczy pracować nad sobą, wyznaczać cele, horyzonty i wytrwale kształtować swój charakter. Przedstawiając życiorys Franciszka, który jest właściwie tylko pretekstem, autor pokazuje kilka dróg, które mogą być interesujące dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym, kształtowaniem innych, przywództwem i budowaniem autorytetu.  

Pròxima estació...

Przystanek Barcelona - Wolnik-Vera Katarzyna

Pròxima estació (klik)

Po tym krótkim dźwiękowym wstępie z barcelońskiego metra czas na właściwą recenzję. Po pierwsze, kiedyś czytałam kilka tekstów z bloga "Przystanek Hiszpania" który jest kanwą tej książki i bardzo mi się podobały. Po drugie jestem miłośniczką Barcelony i Katalonii. Po trzecie książka była prezentem. Jak więc na prezent przystało dostała taryfę ulgową. Do rzeczy, książka jest przyjemnie napisana, z wątkami osobistymi, ale bez nadmiaru, czyta się ekspresowo. Nie jest to typowy przewodnik, ale można go z powodzeniem tak traktować. Jest jednak kilka "ale". Kiedy autorka opisuje położenie różnych dzielnic w mieście to aż się prosi o zamieszczenie chociażby poglądowej mapki, jeśli ktoś zna Barcelonę, to kojarzy gdzie co jest, ale jeśli ktoś dopiero chce poznać miasto to nawet orientacyjny rysunek położenia głównych arterii, dzielnic itd byłby wskazany. Po drugie zdjęcia, część zupełnie nie przystaje do treści rozdziałów, albo pojawia się w totalnie przypadkowej kolejności służąc jedynie za kolorowy przerywnik, a nie ilustrację tekstu. Kilka zdjęć jest kiepskiej jakości, co nie przystaje do wydawnictwa tak znanego z dbałości o fotografie jak National Geographic. Z drugiej strony, są miejsca gdzie autorka poświęca sporo opisu na jakiś szczególny budynek czy atrakcję i naprawdę ma się ochotę zobaczyć to na zdjęciu, a zdjęcia brak. Nie chcę i nie lubię marudzić, bo książka jest całkiem całkiem, ale edytorsko i graficznie można by trochę więcej zrobić. Zwłaszcza jeśli wydawca jest tak zacny. 

Europejczyk na całego

Piotr Faber - Marek Wójtowicz SJ

Rzecz o Piotrze Faberze (fr. Pierr Favre) Sabaudczyku z urodzenia, uczonym z Paryskiej Sorbony, który dom znalazł w Rzymie, życiową misję w księstwach niemieckich, najlepszego przyjaciela w Basku, a najprościej chyba powiedzieć, ze jego sceną była Europa. Ta szesnastowieczna, targana wiatrem reformacji, Inkwizycji i różnorodnych konfliktów. Piotr, jakby wbrew swoim czasom był człowiekiem niezwykle pogodnym, otwartym na innych, zwłaszcza na swoich adwersarzy. Znamienne jest jego przywiązanie z jednej strony do tradycji, a z drugiej niezwykła wręcz troska i otwartość na drugiego, często niewierzącego lub wierzącego inaczej. Może być patronem mądrego ekumenizmu, który na pierwszym miejscu stawia troskę o drugiego, a dopiero na kolejnym racje teologiczne. Sprawnie napisana biografia, choć pojawia się kilka powtórzeń. Duży plus za teksty źródłowe.

Cudak o cudach

 CUD BOOK. Dziennik o niebo lepszy - Dorota Paciorek

Książka, ale nie do końca. Dziennik-pamiętnik, w zasadzie nie wiadomo co. Taki cudak. Można w nim pisać, drzeć strony (autorka zachęca wręcz do tego!) kreślić i wycinać. Przypomina mi to trochę zeszyt ćwiczeń z podstawówki, gdzie były wycinanki, łączenie kropek, polecenia do zadań. To wszystko w pięknej i niezwykle oryginalnej szacie graficznej, niektóre strony chciałoby się wręcz oprawić. A to wszystko po to, aby uświadomić sobie codzienne cuda w naszym życiu. Polecam, świetny na prezent dla siebie lub dla innych. Uwaga, strasznie wciąga, ja połowę poranka spędziłam z tym cudakiem, a po południu dokończyłam dzieła, zostawiłam sobie kilka zadań wymagających więcej czasu, na inne dni :)

Sielsko-anielski buntownik

Swiety Stanisaw Kostka: Patron Polski I Modziezy - Stanisław Mrożek

Przyznam szczerze, mam z Kostką problem. Może wynika on z tego, że kojarzy mi się ze szkołą i szkolnymi mszami u początków roku szkolnego. A może powodem jest moje wyobrażenie o nim, podsycone pobożnymi malowidłami, które ukazują go jako wątłego chłopczyka o nieobecnym spojrzeniu i z wypiekami odmawiającego modlitwy? Jest w nim, lub jego wizerunku coś niesłychanie irytującego, ale ta właśnie irytacja prowadzi do ciekawości i chęci przekonania się jaki był naprawdę. Należał przecież do wyższych sfer, uczył się w Wiedniu, miał wszystko. A jednak uciekł, wbrew woli rodziny, wbrew wpływowym znajomym wstąpił do zakonu. Był zakonnikiem jedynie przez 9 miesięcy, zmarł w Rzymie w wieku zaledwie 18 lat, i natychmiast otoczony został kultem. Dziś nieco wyblakła postać Stasia Kostki kojarzy się głównie z patronem młodzieży i ulizanymi włosami na portrecie, a przecież prawdziwy Kostka był facetem z charakterem, dążącym wytrwale do celu, zdecydowanym i odważnym. Chyba nie ma on szczęścia do dobrej biografii, bo wciąż poszukuję książki, które oddałaby mu sprawiedliwość, napisanej po prostu, i z pazurem, niestety sporo jest lukrowanych laurek, które tylko oddalają go od współczesnych. Szkoda. Ta konkretna książka, autorstwa S.Mrozka, jest ok, ale niestety nie porywa.     

Bardzo długa podróż

Podróż w świat cywilizacji - Jerzy Pilikowski

Chociaż podróż w świat cywilizacji jest pasjonująca, to już sama lektura nie była aż tak przyjemna. Zaczęłam czytać tę książkę prawie równo rok temu i po kilku stronach odłożyłam na bok. Czekała w stosie "wyrzutów sumienia" rozpoczętych lektur, które nie zachwyciły mnie od początku. Ten stos to taki wyrzut, że czasami w ferworze zakupów książkowych mam straszną ochotę coś przeczytać, a potem... no właśnie kończy się zapał. Mimo wszystko postanowiłam wrócić do tej lektury, dać drugą szansę. Jednak tytuł obronił się tylko częściowo. Może dlatego, że odbiorcą autora był chyba nieco młodszy czytelnik, wtedy logiczne byłoby tłumaczenie nawet podstawowych pojęć, które mnie nieco irytowało i wybijało z rytmu. W każdym razie mnie książka nie porwała, momentami trochę nużyła, ale koniec końców dotrwałam do końca. Myślę, że jako wprowadzenie np. dla licealistów czy osób zupełnie "zielonych" w historii, politologii i kilku innych dziedzinach, to może być owocna lektura.

Trudne czasy

Rewolucja francuska a Kościół - Luigi Mezzadri

Niesamowicie pochłaniająca analiza stosunków Kościół-państwo w czasach rewolucji francuskiej. Autor wychodzi od analizy różnorodnych czynników, które miały wpływ na sytuację w przededniu rewolucji aby zręcznie przedstawić poszczególne okresy burzliwych dla Francji czasów rewolty. Przechodzimy więc od uwarunkowań społeczno-kulturowych do relacji wydarzeń od czasów Konstytuanty, poprzez uchwalenie ustawy cywilnej o duchowieństwie, okres Terroru, tragiczne wydarzenia Wendei do konkordatu i Dyrektoriatu. Zasadniczym walorem książki jest mnogość ujęć, przywołanie bogatej literatury i teksty źródłowe.  

Zadziwić się (wszech)światem

Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach - Krzysztof Ziołkowski

Dzisiaj właściwie mało co może nas zadziwić, sensacyjna wiadomość o odkryciu naukowym czy ważnym znalezisku jest sensacyjna przez parę godzin, w lepszych przypadkach przez parę dni. Tymczasem zdolność do zadziwienia, zachwytu jest kluczowa w historii ludzkości. Od zarania dziejów zachwytem reagowano na niebo, a zwłaszcza niecodzienne zjawiska astronomiczne, jak zaćmienia słońca, komety czy rzadkie koniunkcje. O tym właśnie jest książka "Zdziwienia", będąca zbiorem artykułów, esejów i referatów. Mnie najbardziej do gustu przypadły rozdziały o kometach. Warto sięgnąć!

W poszukiwaniu sensu

Taizé: Poszukiwanie sensu życia - Olivier Clément

Tym razem temat Taizé zgłębiłam od nieco innej strony, sięgnęłam po autora prawosławnego, który może nieco inaczej patrzeć na fenomen Wspólnoty. Ciekawe rozważania na temat chrześcijaństwa, dialogu ekumenicznego i oczywiście samego Taizé. Mimo, że we Wspólnocie współistnieje wiele tradycji chrześcijańskich, to wśród braci katolików i protestantów pochodzących z 25 narodowości wciąż brakuje przedstawicieli prawosławia. Co ciekawe bracia ze Wschodu i liczna prawosławna młodzież są częstymi gośćmi w Taizé. Tam w pięknie znajomych ikon i wielu śpiewach wywodzących się z tradycji zarówno Wschodu i Zachodu mogą również odkrywać piękno  chrześcijaństwa jako całości. Clément dostrzega tutaj wielką szansę na pogłębiony dialog i wzajemne zrozumienie, "to bardzo ważne, aby prawosławni przyjeżdżali do Taizé. Czują się tu przyjmowani, szanowani, kochani; spotykają tu Zachód, który nie stara się ich pokonać, nawrócić- jak to często zdarzało się w historii- który nie uważa się za coś ważniejszego od nich, ale czeka na ich świadectwo. Ich świadectwo jest ogromnie ważne dla wszystkich, a równocześnie młodzi prawosławni będą mogli odkryć, że inni również są chrześcijanami, że na Zachodzie istnieje głębokie życie chrześcijańskie, ukryta komunia świętych, która poprzedza nas w drodze." Książka godna polecenia.

O wszystkim

Jezuicki przewodnik po prawie wszystkim - James J. Martin

Tak naprawdę, to trudno napisać książkę o wszystkim, tak aby równocześnie nie była to książka o niczym. A jednak trudna sztuka udała się Jamesowi Martinowi, który podjął się napisać dość osobliwy przewodnik. Mimo sporej ilości tekstu, faktów i rozmaitych historii, całość jest spójna i wyjątkowo lekkostrawna. Wiele wątków autobiograficznych, ciekawych odniesień do sztuki, filmów czy innych książek. Punkt wyjścia to oczywiście św.Ignacy i założone przez niego Towarzystwo Jezusowe oraz Ćwiczenia Duchowe jego autorstwa. Nie mniej książka pomyślana została jako przystępne wprowadzenie, i to nie tylko dla wierzących czy chrześcijan. Wręcz przeciwnie, to książka wyjątkowo uniwersalna, która operuje na kilku płaszczyznach. Pomaga metodycznie podejść do wielu aspektów życia i pokazuje ciekawe mechanizmy ludzkiej psychiki i kształtowania osobowości. Myślę, że świetnie nadaje się dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym lub przywództwem. Polecam serdecznie.

Nie ma głupich pytań

CZY JEZUS MÓGŁ SIĘ PRZEZIĘBIĆ? -  Kowalczyk Dariusz, Rowiński Tomasz

Czy Jezus mógł się przeziębić? Czy był wybitnym cieślą? Czy był przystojny? To tylko niektóre z rozdziałów tej książki. I chociaż tematy mogą się wydawać błahe lub drugorzędne to wcale takie nie są. Tomasz Rowiński w rozmowie z Dariuszem Kowalczykiem SJ, udowadniają, że tak naprawdę nie ma głupich pytań. Okazuje się, że nawet tak przyziemne sprawy jak to czy Jezus mógł złapać grypę, zajmowały wybitnych teologów i filozofów od wieków. I wcale nie była to trywialna rozrywka czy czcze rozmyślania, ale od prostych pytań przechodzi się zwykle do bardziej rozbudowanych wniosków i całych konstrukcji myślowych, o które bój toczyli zwolennicy herezji bądź ojcowie soborowi w różnych momentach historii Kościoła. Ciekawa lektura dla ludzi myślących.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Urbs sacra. Pielgrzymki i podróże religijne do Rzymu w starożytności chrześcijańskiej (IV-VII w.) - Beata Pawłowska

Fascynujące opracowanie na temat pielgrzymowania w starożytności chrześcijańskiej (III-VII w.) do Rzymu. Autorka wychodzi od samego doprecyzowania terminu pielgrzyma, poprzez przywołanie samej idei podróży religijnych w starożytnej Gracji, Rzymie i tradycji żydowskiej. Na tej bazie przedstawia arcyciekawy i barwny świat wczesnego chrześcijaństwa, roli Rzymu oraz powstaniu idei pielgrzymowania do tego miasta. Świetna książka, z mnóstwem materiału źródłowego, wieloma ilustracjami i zdjęciami oraz obszerną bibliografią, która zachęca do dalszych poszukiwań. Jedyny jak dla mnie mankament to w większości pozostawione bez tłumaczenia materiały po łacinie, które dla osób nieznających (w tym dla mnie) tego języka stanowią problem. Nie mniej polecam.